NEDEN YUNANİSTAN?

Öncelikle oturma izni en düşük maliyetli Avrupa Birliği ülkesi konumunda Yunanistan. Alacağınız Golden Visa ile tüm Schengen ülkelerine vizesiz seyahat edebileceğiniz gibi, Yunanistan'da oturma iznini de almış oluyorsunuz. 

Eğer amacınız aynı zamanda bir yatırım yapmaksa, burada harika imkanlar var. Sirtakinvest'in size sunacağı kira garantili yerlerle hem oturma izninizi alacak, hem de yaptığınız gayrimenkul yatırımını 12-15 sene içinde Euro bazında geri alacaksınız. Bu imkan istisnalar hariç hiçbir yerde yok. Ayrıca ucuza edinilen mülklerin ileride ekstradan kazandıracağı değerler de cabası. Oturma izniniz de cebinizde olacağından, fikrinizi değiştirip yerleşmek isterseniz, dilediğiniz zaman taşınabilirsiniz. 

 

Amacınız yeni bir yaşam kurmaksa, yurt dışına taşınmak önemli bir karar. Kafamızdan birçok soru geçer. Gittiğim yerde para kazanmak için ne yapacağım? Düzenimi nasıl kuracağım? Çocuklarımı nerede okutacağım?  Annemler artık yaşlandı, onlardan nasıl uzaklaşacağım? Sevdiğim dostlarımdan kopacak mıyım? vs vs, benzeri konular. 

 

Bu sebeple Atina benzersiz bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Bu şirketin sahipleri dahil birçok aile Istanbul'daki işlerini kapatmıyor. Ciddi bir kesim hafta içi Türkiye'de çalışırken, hafta sonları (Cumaları da bazen katarak) Atina'ya dönüyor. Aldığınız oturumla beraber, dilerseniz bir işyeri açıp çalıştırabilirsiniz. 

 

Çocuklar için ise tam bir cennet. Öncelikle İngiliz, Amerikan, Alman, Fransız tam zamanlı okulları sayesinde tüm çocuklarınızın ana dilleri okudukları okullardaki diller oluyor. Örneğin bir İngiliz okulunda okuyorsa çocuğunuz bir- iki sene içerisinde çocuklarınız İngiliz aksanına sahip ingilizce konuşur bireyler oluyor. TEOG  gibi sistemlerden uzak okuduklarından, ezbere dayalı değil geleceğe hazırlanan çocuklarınız oluyor. Hatta tüm bu okullarda sizin kültürünüze yakın Türklerin de çocukları okuduğundan birbirlerine yardımcı da oluyorlar. Her biri sporla, bir enstrüman çalmayla ilgileniyor, tüm dünyadan gelen Expat çocuklarıyla beraber okuduklarından enternasyonal bir çevreye sahip oluyorlar. Farklı kültürleri tanıyarak büyüyorlar. Türk vatandaşı olduklarından, ''international student'' statüsündeler ve bu sebeple okullara kolayca kabul ediliyorlar. İngilizce seviyeleri çok düşük bile olsa, ekstra derslerle ingilziceyi süratle öğretiyorlar. (İlkokul öğrencilerine Yunanca da öğretiliyor. Ortaokuldan sonrası ise genelde Yunanca seçmeli oluyor ) 

 

Atina İstanbul arası günde 9 direkt uçuş var. Yanlış okumadınız. Neredeyse saat başı kalkan uçaklar sayesinde Istanbul'a bir saatlik uçuşla hemen ulaşabiliyorsunuz. İzmir'e de günde 2 direkt uçuş var.  Üstelik gidiş dönüş biletler çok ama çok uygun fiyatlara. Bu sebeple hem ister her hafta işinize gidin gelin, ister bir yakınınızı merak ettiğinizde ziyaret etmeyi erteleyin. Bu bakımdan Atina benzersiz bir seçim.

 

Yunanistan'daki ekonomik durum da, Türk vatandaşları için bulunmaz bir fırsat. Ne kadar hesaplı ev ve araba alabileceğinize inanamayacaksınız. Yeme, içme ve eğlence bedelleri de oldukça uygun. 

 

Yunan halkı da Türklere karşı son derece sıcak. Türk dizilerinin neredeyse tamamı oynuyor Yunan TV'lerinde. Bir Yunan ile tanıştığınızda size dizi karakterlerinii sorarsa şaşırmayın. Hatta bazıları moda olduğundan Türkçe dersleri bile almaya başlamış. Yolda Türkçe konuşarak yürürken, birinin size Türkçe selamlamasını son derece doğal karşılayın. 

 

İklimi bizim iklime çok yakın. Atina'nın içinde bile şahane plajlar var. Denizi tertemiz.  Arabayla, yakın mesafelerde tertemiz sahillere ulaşabiliyorsunuz. Adalara ulaşım ise son derece kolay. Atina halkı Mayıs'tan itibaren her haftasonu plajları dolduruyor. 

 

Kısaca Türkiye'nin Batılı kesimine son derece yakın insanlar. Gerek kültürleri, gerek damak tadları, gerekse de mizah anlayışları ilebize çok benziyorlar. Özlediğimiz ortamı burada bulabiliyoruz. Üstelik her geçen süre artan kendinize yakın hissedeceğiniz gruptan Türk ailelerle sürekli buluşup, özlediğimiz ortamı oluşturuyoruz. Bu yüzden Yunanistan beklentilerinizin çok üstünde imkanlar sunuyor hepimize. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalimera