SIKÇA SORULAN SORULAR

1. Oturma izni alabilmek için ne tür yatırım yapmak gerekiyor?

Doğrudan yatırım olarak 250.000 Euro veya üstü yapmanız gerekiyor. Bu oturacağınız bir ev de olabilir, kiraya vereceğiniz bir gayrimenkul de olabilir veya anakarada hatta bir adada bir otel satın alıp işletmek de olabilir. Bu konuda deneyimli avukatlarımız sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca 50.000 Euro şirket ortaklığı ile de çekirdek aileye oturma izni alınabilir. Detaylar için yüz yüze görüşme ayarlayabilir, sorularınızı cevaplayabiliriz. 

2. Gayrimenkul alarak oturma izni almayı düşünüyorum. Alacağım yere nasıl karar vereceğim?

Bu konu istismara en açık konu. Mülklerini satanlar yurtdışından alıcılar için mülk değerlerini olduğundan yukarı çekebiliyorlar. Örneğin 100-150 bin euro edecek bir yeri, 250.000 'e çıkarıp oturuma uygun hale getirebiliyorlar. Bu şekilde oturum iznini almak mümkün olsa da, lüzumsuz yüksek ücret ödenebiliyor.  Her ne kadar Yunanistanda kriz yüzünden fiyatlar düşmüş olsa da, sizlerin adına alternatif yerleri  araştırıp, gerçek piyasa değerleri üzerinden portföyü oluşturuyoruz. 

3. Tüm işlemler ne kadar sürüyor?

Satın alacağınız yere karar verip, satın alma işlemi bittikten sonra, tüm aile bireyleri için yaklaşık 10-15 iş günü içinde kalıcı oturum izninizi alıyoruz. 

4. Oturma iznini kimler için alabilirim?

Gerekli yatırımı gerçekleştiren kişi, kendisi, eşi, 21 yaş ve altı çocukları, anne babası ve kayın valide kayın pederi için oturma izni çıkarabilir.  Yatırım karı-koca %50 -%50 yapılabilir. (Sadece eşlere verilen bir imkandır, kardeşler veya arkadaşlar ortak olarak alamazlar, alsalar bile her biri için 250.000 ve üstü şartı aranır)

5. Oturuma izninin süresi ne kadardır?

Yatrımı gerçekleştirerek beş senelik oturum iznini elde ediyorsunuz. Her beş yılda bir oturma izniniz yenileniyor. Aslında yatırımınız satmadığınız sürece  ömürboyu bir oturma izni anlamına geliyor.  İleride şartlar değişse bile (minimum yatırım bedelinin artması, uygulamaya son verilmesi vs) sizi asla etkilemiyor. Kazanılmış hakkınız siz terk etmediğiniz sürece devlet güvencesinde. 

6. Diğer Avrupa ülkeleri için vize almam gerekiyor mu?

Tüm Schengen ülkelerinde vize almadan dilediğiniz kadar seyahat edebilirsiniz. Ayrıca bir vize almanıza gerek yoktur. İngiltere gibi Schengen ülkesi olmayan ülkeler için vize almanız gerekir. 

 

7. Çocuklarımın eğitim konusunu nasıl çözeceğiz?

Bu belkide en önemli konu. Yüzyüze görüşmelerimizde sizlere ayrıntılı anlatacağız ancak kısaca anlatmak gerekirse, çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun burada yabancı okullara yerleştiriyoruz. İngiliz, Amerikan, Alman, Fransız okulları  mevcut. Tüm dersler okulun anadilinde. Örneğin ingiliz okullarında tüm dersler ingilizce. Yunan yasalarına göre, ilkokul seviyesinde herkese yunanca dersi de mevcut. Orta okuldan itibaren Yunanca seçmeli ders statüsünde oluyor. Çocuklarınız 1-2 sene içerisinde ingilizceyi anadilleri seviyesinde konuşur hale geliyorlar. Bu deneyimleri yaşamış Türk ailelerin hikayelerini de heyecanla dinleyeceğnizden eminiz. Bu enternasyonel okullarda sıklıkla expat çocukları okuduklarından, çocuklarınızın tüm dünyadan arkadaşları oluyor. Üniversite konusunda da okullar rehberlik yapıyor. TEOG  gibi süreçlerden geçmeden avrupa standarlarında eğitim alıyorlar. Detaylı bilgileri yüzyüze görüşmelerimizde edinebilirsiniz. 

 

8. Hiç Yunanistanda bulunmasam oturma iznim  iptal olur mu?

Hayır olmaz. İsterseniz yerleşin, isterseniz hiç gitmeyin, oturma izniniz, yatırımınızı satmadığınız sürece sizindir. 

9. Şimdilik sadece yatırım için düşünüyorum. Bu konuda yardımcı olabilr misiniz?

Bu durumda, bütçeniz doğrultusunda en iyi getiri sağlayacak yatrımları sizinle buluşturuyoruz. Yatırım tutarı 250.000 Euro üzerine çıkarsa,  oturma izni alma işlemlerini de yürütüyoruz. Oturma izninizi Schengen vizesi gibi kullanabilir, Türkiye'den çıkarken çıkış fonundan muaf olursunuz. 

10. Sirtakinvest tüm bu süreçleri benim adıma yönetiyor mu?

Tüm bu hizmetleri sizin adınıza takip edip, gelişmelerden sizi haberdar ediyoruz. İster yatırım amaçlı, ister tam yerleşim olarak düşünün, tüm süreçleri sizi yormadan sonlandırıyoruz. Ayrıntılar için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 

11. Sitenizde yatırım için örnekler bulunuyor mu? 

Yatırım seçenekleri kişiden kişiye değişiyor. Çünkü her ailenin beklentisi birbirinden farklı. Sizleri portföylere uydurmak yerine, ihtiyacınıza uygun portföyü size sunuyoruz. İhtiyacınızı tam olarak belirledikten sonra,  en uygun seçenekleri sunuyor olacağız. 

Screen Shot 2018-11-06 at 15.47.58.png