Türkiye'nin Ege ve Akdeniz Kıyılarından Geçebileceğiniz Masalsı 7 Yunan Adası

Hani denir ya bir elin parmakları birbirinden farklıdır. İşte Ege Denizi'nin 2 yakası arasındaki adalarda da birden fazla farklılıklar bulunabiliyor.

Evet, Yunan adalarından bahsediyoruz. Gidip-gördüğünüzde kendinizi masallarda hissedebileceğiniz, dinginliğin, huzurun hakim olduğu 8 farklı Yunan adasını tanıtıyoruz.

1) Simi Adası

Yaklaşık ortalama 2 saatlik feribot yolculuğu ile Bodrum'dan Simi adasına ulaşabilirsiniz. kayalık bir araziye sahip Simi'de evler yamaçlar üzerine inşa edilmiştir. Bu durum da adaya ikonik bir hava getiriyor.

2) Meis Adası

Lego gibi duran kutu kutu evler. Denize sıfır lokantalar. Ve berrak mı berrak bir deniz. Meis adasında kendinizi peri masalında hissedeceksiniz. Antalya'dan günübirlik ziyaret uzaklığında.

3) Sakız Adası

Sakız Adası, Türkiye kıyılarından gidebileceğiniz en favori Yunan adalarından birisi. Adanın en büyük geçim kaynağı damla sakızı. Adada kullanabileceğiniz hemen hemen tüm ürünlerde normal olarak damla sakızı kullanılıyor. Kahvelerde, sabunlarda, likörlerde ve daha fazlası... Sakız adasına gidiş, Çeşme'den geçiyor.

4) Samos Adası

Samos Adasını diğer adalardan ayıran en belirgin özellik adanın oldukça sakin ve dingin bir hayata sahip olması. Deniz ürünleriyle ön plana çıkan Samos'a ulaşım ise Kuşadası'ndan gerçekleşiyor.

5) Kos Adası

Kos Adası, son zamanlarda Türkiye'den Yunan adalarına gidilen en gözde adalardan birisi. E nasıl olmasın ki? Hızlı feribotlar ile 20 dakikada aynı denizin diğer kıyısına geçebiliyorsunuz.

6) Rhodes Adası

12 adaların en büyüğü. Rhodes adası. Marmaris veya Fethiye'deyseniz feribot ile 1 saat uzaklığındaki bu tarihi adayı ziyaret edebilirsiniz. Tapınak şövalyeleri ile ünlü bu ada, aynı zamanda Osmanlı döneminde de önem taşımaktaydı.

7) Midilli Adası

Yunanistan denince akıllara gelen ilk 3 şeyden birisi muhakkak uzodur. Uzo denince de akıllara Midilli gelir. Çünkü Midilli adası, Yunanistan'ın en çok uzo üretimin yaptığı adalardan birisi. Tabi adada sadece uzo yok. Yemekleri, gece hayatı ve tarihi dokusu da ilginizi çekecek şeyler. Ayvalık'tan 1 buçuk saat. Nedir ki?