Yunanistan'da Gayrimenkul Yatırımı için BUGÜN neden doğru zaman?

En popüler yatırım araçlarının başında yer alır gayrimenkul yatırımları. İyi zamanda alınan bu gayrimenkullerin, kısa zamanda değerlerinin artması beklenir. 2004 yılından sonra Türkiye'de ekonominin de canlanmasıyla, gayrimenkul fiyatları artışa geçmişti, ve iki sene öncesine kadar müthiş bir yükseliş trendine girmişti. Yeni yapılan konutların projelerin ardı arkası kesilmiyordu adeta.

Benzer durum Yunanistan için de geçerliydi. 2004 senesi Olimpiyatlarında, deyim yerindeyse, Yunanlılar parayı koyacak yer bulamamışlardı. Yaratılan ekonomik balon 2008 senesine kadar baş döndürücü bir şekilde gayrimenkul fiyatlarını şişirmişti . Daha sonrası herkesin malumu gayrimenkul fiyatları adeta serbest düşüşe geçerek 2016 ya kadar % 45,9 nispetinde düşmüş. (Kaynak: Bank of Greece)

Gene Bank of Greece kaynaklarına göre, 2017 fiyatları 2008 ile karşılaştırıldığında %44 daha ucuz görülüyor. (%2 ilk küçük bir iyileşme başlamış bile)

2018'in ilk 3 çeyreğinde ise sürekli bir artış söz konusu. Sadece 2018 de %3,7 ilk bir artış gözlemleniyor Atina piyasasında.

ELSTAT (Hellenic Statistical Authority) verilerine göre sadece 2017 de verilen yeni bina inşa ruhsatı %17 artmış durumda. 2018 de bu rakamın daha da artması bekleniyor. Yeni bina inşa yapımı 2009-2016 arası neredeyse durma noktasına gelmişken, tekrar canlanması iyiye yorumlanacak bir haber. Atina özelinde bakacak olursak, hiçbir binanın Akropol görüntüsünü bloklama hakkı olmayacağından dolayı, Atina'nın bir gökdelenler çöplüğü haline gelmeyeceği de aşikar.

Baş döndürücü turistik ziyaret artışıyla AirBnB ve Golden Visa popülaritesiyle, göstergeler gayrimenkul fiyatlarının daha da artacağı yönünde. Gelen turistlerin konaklama kapasitesinin neredeyse %50 sini AriBnB karşılıyor. Atina'nın otel kapasitesi gelen turistlerin ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzak. 2010 senesinde Yunanistan'a gelen turist sayısı 15 milyon iken sadece 8 senede bu rakam 2018 de, iki kattan daha fazla artarak 32 milyon olarak hesaplanıyor. Sadece son bir senede Çinli turist sayısı %100 artmış durumda. Mısır ve Türkiye gibi çevre turizm ülkelerindeki güvenlik endişesi, tüm turizm bakışlarını bu ülkeye çevirmiş durumda. Memnun kalan turist ise, bir sonraki gezisinde yine Yunanistan'ı düşünüyor.

IMF raporuna göre, Atina krizden diğer şehirlere göre zaten daha önce çıkmıştı. Artan turizm etkisini, Sirtakinvest olarak da biz de 2015 yılından beri net biçimde gözlemliyoruz. O dönemdeki danışanlarımızın aldıkları gayrimenkul m2 fiyatları bugüne göre daha cazipti. Artış her sene kendini göstermekte. Ancak hala ilerlenecek çok uzun bir yol var. 2008- 2009 fiyatlarına kadar gelmese de, iyi prim yapacağı bariz gözüküyor.

Diğer Avrupa birliği ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Yunanistan'nın potansiyeli açık ara önde görünüyor. Yukarıdaki grafikte turuncu bölümle gösterilen bar, 2017-2022 arasında gayrimenkul fiyatlarında beklenen artışını gösteriyor. Avrupa ortalaması %2 ler civarında beklenirken, bu oran Yunanistan'da % 4 ler civarında. Kira artışı ve Gayrimenkulün fiyat artışı ile birlikte kazançlar değelendirildiğinde, gelişmiş Avrupa ülkelerinde bu oran %6 lara ancak ulaşırken, Yunanistanda bu oranın beklentisi %12. Elbette bu gelişi 2022 yılında da bitmeyecek, benzer ivmede devam edecek.

Euro bazında bu artışlar çok çekici. Elbette uçuşa geçen bir Yunanistan ekonomisini beklemek yanlış. Ancak son 4 çeyrektir sürekli büyümeye geçen, %25-26 olan işsizlik seviyesini Ağustos 2018 itibariyle %18.9 lara indiren (hala oldukça yüksek, ama trend aşağı doğru. Kriz öncesi bu rakam %8 ler civarıydı), özellikle Turizmi uçuşa geçen bir Yunanistan var karşımızda.

Türkiye'deki Gayrimenkul fiyatlarının düşüşe geçtiği bir dönemde, birikimlerini komşuda değerlendiren Türk yatırımcısı kazanacağı aşikar. Üstelik bunu 250.000 Euro bandında gerçekleştirirse, yatırımcı ailesine oturma izni almanın yanında, ömür boyu AB sınırlarında vizesiz serbest dolaşıma da sahip oluyor. Buna ek olarak da oldukça cazip kira geliri elde ediyor.

Bu yazının yazıldığı tarihte, Türkiye'den 136 aile yatırımını Sirtakinvest ile gerçekleştirmiş durumdaydı. Tamamı iyi bir kira getirisi ile kazandırmaya başladı bile. 2015 de yatırım yapanlar çoktan kazançlı çıktılar. Bugün alanlar da 2-3 sene içinde ciddi karlar elde edecekler.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak isterseni, danışmanlarımız sizinle irtibata geçerek yardımcı olacaktır. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.